Dūmų šalinimo sistemos
2014-05-06
Priešgaisrinės signalizacijos tipai
2014-05-08

Gaisro gesinimo sistemų tipai

Gaisro gesinimo sprinkleriniai įrenginiai

 • Automatinis sprinkleris. Turintis antgalį su šilumai jautriu atsidarančiu kamščiu, skirtas išpurkšti vandenį gaisrui gesinti.
 • Purkštukas atvira anga (drenčeris). Be šilumai jautraus atsidarančio kaščio, paskirstantis vandenį vienoje plokštumoje ir skirtas sustabdyti gaisro plitimą.
 • Sieninis sprinkleris. Sieninis sprinkleris išpurškiamo vandens srovei suteikia pusės paraboloido formą ir yra įrengiamas sienose.
 • Sprinkleris su stikline kapsule. Sprinklerio anga atsidaro sprogus šilumai jautraus skysčio pripildytai kapsulei;
 • Konvencinis sprinkleris – kurio išpurškiamo vandens srovės forma yra sferinė;
 • Plokščiai purškiantis sprinkleris – kurio antgalio kreiptuvas suteikia išpurškiamo vandens srovei plokščią formą;
 • Horizontaliai purškiantis sprinkleris – kurio antgalio kreiptuvas nukreipia vandenį horizontaliai.
 • Sprinklerių padengimas: standartinis, žalvaris, chromas, baltas poliesteris RAL

Įrenginių paskirtis yra užtikrinti pradinę reakciją į gaisrą ir išpilti tam tikrą vandens kiekį (litrų) į ploto vienetą per tam tikrą laiką (min.).

Sistema taip pat gali atlikti įvairias avarines funkcijas: įspėti gyventojus ir iškviesti PGT komandas.

Vandens purškimo (drenčeriniai) įrenginiai

Ši sistema skirta apsaugoti patalpas bei turtą, kuriam gali pakenkti klasikinis gaisro gesinimo veikimas.

Vandens rūko gesinimo sistema išpurškia labai mažą vandens kiekį rūko pavidalu.
Aukšto slėgio vandens rūko gesinimo sistemą sudaro:

 • Vandens rūko sprinkleriai;
 • Aukšto slėgio nerūdijančio plieno vamzdynas;
 • Aukšto slėgio signaliniai vožtuvai;
 • Aukšto slėgio siurblinė.

Vandens purškimo sistemos paskirtis:

– užtikrinti pradinį reagavimą į gaisrą, išpurškiant iš anksto numatytame plote tam tikrą kiekį vandens siekiant kontroliuoti ir (arba) užgesinti gaisrą;

– aušinti įrenginį, kuris, veikiamas temperatūros (paprastai šiluminio spinduliavimo, bet ne tik), gali apsunkinti situaciją sprogimu, griuvimu, degalų ištekėjimu ar kitaip;

– sudaryti vandens užtvarą, blokuojančią gaisro plitimą.

Gesinimo putomis įrenginiai

Stacionarūs gesinimo putomis įrenginiai – tai rankinės ar automatinės sistemos, sumontuotos gesinti degiuosius skysčius ir ne tik juos.

Išpurkštos gesinimo putos (putų koncentrato ir vandens tirpalas) izoliuoja gaisro paviršiuje esančius garus nuo atmosferos deguonies (oksidanto). Antrinė jų funkcija – degančių medžiagų ataušinimas.

Nors tokios sistemos gali veikti automatiškai, daugelis jų valdomos rankiniu būdu.

Gesinimo dujomis įrenginiai

Skirta gaisro židinio aptikimui, lokalizavimui ir gesinimui dujomis patalpose kur yra saugomos vertybės ar dokumentai ( serverinės, muziejai, archyvai ir pan.).

Gaisrų gesinimo dujomis sistemą sudaro dujų balionai, dujotiekio vamzdynas su purkštukais ir gaisro davikliai, sujungti su gesinimo sistemos pultu.

 • Pagrindinės dujų rūšys:
  Inertinės dujos, kurių veikimo principas- gaisro gesinimas sumažinant deguonies kiekį patalpoje. Dažniausiai naudojamos inertinės dujos- argonas, azotas, argonitas.
 • Cheminės dujos, kurių pagrindinis gaisro gesinimo principas remiasi endotermine ( šilumos sugėrimo) reakcija, dėl kurios pašalinama viena iš trijų ( degalai, deguonis, temperatūra) degimui būtinų sąlygų – temperatūra. Gaisro gesinimui dažniausiai naudojamos cheminės dujos – Novec, FM-200, FE13 ir HFC-227.

Stacionarių CO2 įrenginių paskirtis yra sumažinti deguonies kiekį gaisro vietoje, išstumti (atskiesti) jį CO2 dujomis ir tokiu būdu užgesinti gaisrą; tuo pat metu ar anksčiau sukelti aliarmą, kad būtų galima imtis neatidėliotinų veiksmų: evakuoti personalą, iškviesti PGT komandas ir kt.

Halogeniniai (ar panašaus tipo) gesinimo įrenginiai

Stacionari gaisro gesinimo sistema, kuri išleidžia apskaičiuotą dujinio halogeno ar kitos, duodančios panašų efektą, gesinimo priemonės kiekį, kurio pakanka degios medžiagos (degalų) ir deguonies reakcijai užslopinti ir tokiu būdu užgesinti gaisrą; kartu (ar anksčiau) sukelia aliarmą, kad būtų galima imtis reikiamų veiksmų: evakuoti personalą, iškviesti PGT komandas ir kt.

Sistema naudojama visai patalpai pripildyti iki reikiamos halogeno dujų koncentracijos arba lokaliai (pasiekiant reikiamą koncentraciją tik gaisro aplinkoje).

Milteliniai gesinimo įrenginiai

Stacionarios miltelinio gesinimo sistemos miltelius ant liepsnos išpurškia pradinėje gaisro stadijoje.

Milteliai, laikomi balionuose, purškiami suslėgtuoju oru per kūginį purkštuką. Jie gali būti tiekiami iš baliono į kūginį purkštuką standžiu ar lanksčiu vamzdynu (žarnos rite), arba kūginis purkštukas gali būti tiesiogiai sujungtas su balionu. Sistema gali būti valdoma rankiniu būdu ar automatiškai. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *